ارتودنسی دندان

این مقاله را به طور کامل اختصاص می دهیم به موضوع ارتودنسی دندان . اگر قصد ارتودنسی کردن دندان های خود را دارید می توانید با مطالعه ی مقاله ی زیر اطلاعات لازم درمورد ارتودنسی دندان را به دست آورید.

ارتودنسی دندان

مقدمه :

داشتن دندان های مرتب با لبخند زیبا برای بیشتر افراد یک آرزو است. برخی از افراد دندان های نامرتبی دارند و هر باری که جلوی آینه قرار می گیرند یا لبخند می زنند به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند.

این روزها این آرزو دیگر جزو خواسته های دست نیافتنی نیست. این روزها زیباسازی دندان به دلیل پیشرفت درعلم دندانپزشکی و همچنین روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار گرفته می شود.از ارتودنسی های پیشگیری گرفته تا ارتودنسی های نامرئی برای ردیف شدن دندان ها استفاده می شود. با آمدن روش های جدید ،فرد کمتر به سیم ها و براکت هایی که با هر بار حرف زدن و خندیدن خود را نشان می دهند، اذیت می شود و تا طی کردن دور کامل مشکلی از نظر ظاهری به وجود نمی آید.

ارتودنسی دندان :

ارتودنسی دندان به معنای ردیف کردن دندان ها می باشد که هدف از این کار مرتب و ردیف شدن دندان های فک بالا و پایین می باشد، که انجام این کار دو نکته ی مهم دارد.

نکته ایی که در ردیف شدن دندان ها وجود دارد، این است که دندان های ردیف شده درفک بالا و پایین به خوبی بر روی یکدیگر قرار بگیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود. وهمچنین نکته ی دیگر این است که ،هنگام خوردن چیزی حرکات دندانی به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها صدمه نبینند.

مدت زمان درمان ؟

درمان ارتودنسی نسبت به روش های دیگر برای دندان ها طولانی تر می باشد و به طور معمول حدود 2 تا 3 سال زمان خواهد برد تا نتیجه ی دلخواه به دست آید.

در این مدت زمان ، حرکت دندان ها و چگونگی آن، برای دندانپزشکان نیز جالب و برخی اوقات حیرت انگیز می باشد.

با اعمال نیرو به دندان ها ناحیه ایی از استخوان اطراف دندان خورده شده و منطقه ی دیگری ساخته می شوند.

در صورت این که ناهنجاری فکی وجود نداشته باشد و تنها نتمرتب بودن دندان عارضه ی اصلی بیمار باشد، بهتر است 12 سالگی به بعد درمان انجام شود تا رویش همه دندان های دایمی کامل شود.

 

 

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت