انواع ارتودنسی

ارتودنسی دندان به منظور ردیف کردن و مرتب کرده دندان ها همچنین هماهنگی فک ها انجام می شود و انواع ارتودنسی ثابت و متحرک با توجه به نیاز فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

از بهترین و موثرترین روش ها برای بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته افرادی که دندان های نامرتبی و ناهنجاری فک دارند ارتودنسی دندان است.

ما در این مقاله در مورد انواع ارتودنسی دندان شما را آشنا خواهیم نمود.

انواع ارتودنسی

 

انواع ارتودنسی دندان چیست

اگر فرد سر موقع به دندانپزشکی مراجعه نماید می تواند با انجام انواع ارتودنسی با توجه به نیاز خود اختلال را برطرف نمایند اما دیر تر به دندانپزشک خوب مراجعه نمایید ممکن است احتیاج به جراحی فک هم باشد.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت قدیمی ترین نوع از انواع ارتودنسی دندان است که از جنس استیل درجه بالا ساخته می شود و با براکت های فلزی به دندان ها چسبانده می شود.

انواع براکت های ارتودنسی با اتصال مناسب موجب ایجاد فشار برای حرکت آهسته به جایگاه درستشان خواهد شد و در پایان موجب ردیف شدن دندان و هماهنگی آن ها خواهد شد.

ارتودنسی متحرک

انواع ارتودنسی متحرک یا شفاف دندان برای نگهداری دندان از طیف وسیعی از پلاستیک شفاف ساخته می شود.

در این روش نیز این قالب پلاستیکی شفاف نازک به منظور فشار آوردن برای مرتب کردن دندان ها استفاده می گردد.

برای استفاده از انواع ارتودنسی نامرئی دندان باید از فک و دندان ها قالب گیری انجام شود و سپس تصویر برداری سه بعدی رایانه ای انجام گیرد تا قالب شفاف یا نامرئی ساخته شود.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون امروزه دارای محبوبیت خاصی بین ارتودنتیست هاست در این روش نیاز کمتری به ویزیت دندانپزشک خواهید داشت چرا که تنظیمات به طور خودکار صورت خواهد گرفت.

از مزایای ارتودنسی دیمون این است که به دلیل استفاده از یک مکانیزم کشویی به جای کش توانسته قابلیت تنظیم خود به خود داشته باشد و نتایج سریع تری را حاصل نماید.

نظافت دندان و براکت ها در این نوع از ارتودنسی بسیار آسانتر قابل انجام است.

ارتودنسی زبانه یا داخل دندانی

این نوع از ارتودنسی زبانه همان ارتودنسی ثابت می باشد و تفاوت آن ها این است که براکت ها و سیم ها در قسمت داخلی دندان کار گذاشته خواهد شد.

ارتودنسی زبانه برای اشخاصی که تمایل دارند ظاهر ارتودنسی شان مشخص نباشد انجام می شود.

ارتودنسی داخلی به خاطر اینکه زبان با آن تماس دارد تا زمانی که عادت شود برای فرد بسیار ناراحت کننده خواهد بود، تمیز کردن آن و دندان ها نسبت به سایر انواع ارتودنسی ها دشوارتر است.

هزینه ارتودنسی دندان در این نوع بیشتر خواهد بود به خاطر داشتن طول دوره درمان طولانی تر و تعداد دفعات ویزیت بیشتر.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت

ایمپلنت دندانلمینت دندانبلیچینگ دندان