ایمپلنت و انواع پروتز دندانی

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی : امروزه با پیشرفت علم ، متخصصان دریافتند ، ایمپلنت و انواع پروتز دندانی بسیاری از مشکلات افراد از قبیل از دست دادن دندان ها را می تواند برطرف سازد . در ادامه ی مطلب یک توضیح مختصر راجع به ایمپلنت دندان برای شما داده می شود که با مطالعه ی آن می توانید شناخت بهتری از این تکنیک به دست آورید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت یک نوع پایه فلزی خاص است که از جنس تیتانیوم ساخته شده است . این پایه به دلیل جنسی که دارد با سلول های بدن کاملاً سازگاری دارد و به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان های از دست رفته استفاده می شود.

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی:

پروتز دندان ها از دو نوع :

پروتز دندان ثابت
پروتز دندان متحرک

ساخته شده است که در ادامه ی مقاله برایتان توضیح داده ایم .

پروتز دندان ثابت

این نوع پروتز همان چیزی است که در اکثر افراد جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است . پروتز دندان ثابت خود از دو نوع تشکیل شده است.

Single dental crown ( روکش تک واحدی دندان )

اصولاً دندان زمانی احتیاج به روکش دندان  دارد که به دلایلاتی نظیر ( ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا گاهی اوقات به دلیل زیبایی لزوم وجود روکش وجود . گاهی هم به دلیل نقص عمل کرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید ).

Dental bridges ( بریج دندان )

یکی دیگر از انواع پروتزها ، بریج های دندانی نام دارد  . آنچه که بیش تر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین افراد جامعه مرسوم است این نوع پروتز دندان است. پروتز بریج دندان در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیش تری از دندان های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

درمان ایمپلنت دندان

پروتز دندان متحرک

در بعضی موارد نمی توان از پروتز دندان ثابت ، برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده کرد در چنین شرایطی پروتز متحرک به کمک افراد بی دندان و یا افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند می آید . این نوع پروتز همان گونه که از نامش مشخص است ، به راحتی داخل دهان گذاشته و برداشته می شود .

پروتز دندان متحرک بر سه نوع تقسیم می شود.

پروتز دندانی پارسیل

استفاده از این نوع پروتز در بیمارانی مناسب است که فقط تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند این نوع پروتز از چندین دندان متصل به هم تشکیل شده است که توسط یک لایه پلاستیکی به یکدیگر متصل اند.

پروتز کامل دندان

زمانی از این پروتز استفاده می کنند که بیمار تمام دندان های خود را از دست داده باشد.

پروتز کامل دندان به دو دسته تقسیم می شود :

پروتز فوری : از این پروتز زمانی استفاده می شود که فرد بخواهد بلافاصله پس از کشیدن دندان پروتز قرار دهد ، فقط تا زمان آماده شدن لثه به منظور دریافت پروتز سخت از پروتز فوری استفاده می شود.

پروتز معمولی : این نوع پروتز پس از گذشت 8 الی 12 هفته بعد از کشیدن دندان نصب می شود.

پروتز اوردنچر
شبیه به پروتز کامل دندان می باشد با این تفاوت که این نوع پروتز بر روی دندان طبیعی یا پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت دندان جلو

خرابی دندان های جلویی می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد شود زیرا دندان های جلویی تاثیر به سزایی در زیبایی دارند مخصوصا به هنگام لبخند زدن.

علاوه بر عدم زیبایی افرادی که دندان جلویی ندارند در زمان صحبت کردن ، هنگام غذا خوردن نیز دچار مشکل می شوند ، بنابراین وجود این دندان ها بسیار مهم است.

دندان های جلو ممکن به دلایل مختلفی مانند تصادف ، وارد شدن ضربه به آن ها ، خرابی و غیره از بین برود.

ایمپلنت دندان های جلو جزء درمان های زیبایی به حساب می آید .

ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت دندان جراح ابتدا در بین استخوان های آواره دندان قبلی حفره ای ایجاد می کند و سپس ایمپلنت را درون حفره قرار می دهد پس از گذشت 2 ماه بعد از قرار گیری ایمپلنت زمانی که ایمپلنت به استخوان فک جوش خورد پزشک اقدام به قرار دادن روکش دندان که بسیار شبیه به دندان طبیعی می باشد می کند.

در برخی مواقع ایمپلنت دندان با شکست رو به رو می شود برای مثال زمانی که میزان استخوان آوره باقی مانده از دندان قبلی بسیار کم باشد علاوه بر این فردی که می خواهد ایمپلنت دندان انجام دهد باید دارای فکی قوی باشد.

زمانی که می توان ایمپلنت دندان جلو انجام داد:

 

 • یشه دندان از بین رفته یا دچار مشکل شده باشد.
 • دندان شکسته شده باشد.
 • زمانی که دندان پوسیده شود.
 • فوایده استفاده از ایمپلنت دندان جلو
 • ماندگاری بالا
 • زیبایی
 • مقاومت زیاد
 • قابلیت ترمیم
 • راحتی

معایب ایمپلنت دندان

 • گران بودن آن
 • طولانی بودن دوره درمان

 

هزینه پروتز دندان

 • قیمت پروتز دندان برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند : تعداد جلسه های درمان ، روش های مورد استفاده ، دستمزد دندان پزشک ، دستمزد دستیار دندان پزشک ، هزینه آزمایشگاه ، موقعییت جغرافیایی و غیره.پس از معاینه شما توسط دندان پزشک و مشاوره هزینه نهایی ایمپلنت و انواع پروتز دندانی به شما اعلام می شود.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر و تصاویر ایمپلنت لمینت کامپوزیت به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.