ایمپلنت
12 ژوئن

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی

امروزه با پیشرفت علم ، متخصصان دریافتند ، ایمپلنت و انواع پروتز دندانی بسیاری از مشکلات افراد از قبیل از دست دادن دندان ها را می تواند برطرف سازد . در ادامه ی مطلب یک توضیح مختصر راجع به ایمپلنت دندان برای شما داده می شود که با مطالعه ی آن می توانید شناخت بهتری از این تکنیک به دست آورید .

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت یک نوع پایه فلزی خاص است که از جنس تیتانیوم ساخته شده است . این پایه به دلیل جنسی که دارد با سلول های بدن کاملاً سازگاری دارد و به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان های از دست رفته استفاده می شود .

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی :

پروتز دندان ها از دو نوع ساخته شده است که در ادامه ی مقاله برایتان توضیح داده ایم .

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان متحرک

پروتز دندان ثابت : این نوع پروتز همان چیزی است که در اکثر افراد جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است . پروتز دندان ثابت خود از دو نوع تشکیل شده است .

Single dental crown  ( روکش تک واحدی دندان ) : اصولاً دندان زمانی احتیاج به روکش دندان  دارد که به دلایلاتی نظیر ( ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا گاهی اوقات به دلیل زیبایی لزوم وجود روکش وجود . گاهی هم به دلیل نقص عمل کرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید ) .

Dental bridges  ( بریج دندان ) :
یکی دیگر از انواع پروتزها ، بریج های دندانی نام دارد  . آنچه که بیش تر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین افراد جامعه مرسوم است این نوع پروتز دندان است. پروتز بریج دندان در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیش تری از دندان های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

پروتز دندان متحرک :

در بعضی موارد نمی توان از پروتز دندان ثابت ، برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده کرد در چنین شرایطی پروتز متحرک به کمک افراد بی دندان و یا افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند می آید . این نوع پروتز همان گونه که از نامش مشخص است ، به راحتی داخل دهان گذاشته و برداشته می شود .

پروتز دندان متحرک بر سه نوع تقسیم می شود که در مقاله های بعدی برای شما چگونگی این پروتزها را توضیح خواهیم داد .

دکتر اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت

ایمپلنت و انواع پروتز دندانی
مجموع امتیاز 5 از 7 رای

درباره نویسنده

دکتر مهدی اعظمی نژاد
دکتر اعظمی نژاد | جراح – دندانپزشک | متخصص بیماری های دهان فک و صورت | با انجام ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان و …

پاسخ

17 − 1 =