بلیچینگ یا لمینت

بلیچینگ یا لمینت : بلیچینگ و لمینت از درمان های دندانپزشکی هستند که با هدف سفید کردن دندان و ایجاد لبخندی زیبا برای فرد انجام می شوند.

برخی افراد که برای درمان به دندانپزشکی زیبایی مراجعه می کنند از تفاوت بلیچینگ و لمینت و اینکه می پرسند بلیچینگ یا لمینت کدام بهتر است ؟

ما در این مقاله در مورد بلیچینگ دندان و لمینت دندان توضیحاتی را ذکر خواهیم نمود و فرد با توجه به شرایط موجود می تواند روش مناسب که دندانپزشک خوب پیشنهاد می نماید را انتخاب نماید.

بلیچینگ به معنی سفید کردن دندان‌ها بوسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن می باشد.

لمینت دندان یک نوع پوسته نازک سرامیکی ( نازکی لمینت را می توان به پوست تخم مرغ تشبیه کرد که در عین ظرافت موجب حفظ مینا و عملکرد دندان می شود ) می باشد که بر روی دندان چسبانده می شود تا تغییر رنگ های دندان و ایرادات آن را برطرف نماید.

علت تغییر رنگ دادن دندان ها چیست ؟

دندان از دو بخش مینا و عاج تشکیل می شود، مینای دندان روی عاج را می پوشاند و موجب شفافیت و سفیدی دندان می گردد. در برخی افراد ضخامت مینا بیشتر است که منجر به داشتن دندانه ایی با شفافیت بیشتر می گردد.

اما به مرور زمان بر اثر سایش، مینای دندان شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایان تر خواهد شد.

قابل ذکر است که برخی رنگدانه ها به داخل خلل و فرج مینا نفوذ می کنند و با کریستال های مینایی باند می شوند که این موضوع تغییر رنگ واضح تری را موجب می گردد.

برخی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب می کند و لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندان ایجاد می نمایند.

بلیچینگ دندان چیست و چه مزایایی دارد ؟

لیچینگ توسط دندانپزشک خوب انجام می شود، در این روش دندانپزشک ژل های مخصوص سفید کردن دندان را با غلظت معین به مدت زمان مشخصی با مهارت خاصی بر روی دندان ها قرار می دهد و با یک نورآبی رنگ مستحکم می شود.

این روش درمانی بسیار سریع ، ایمن و بدون عوارض جانبی می باشد.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر می باشد؟

قیمت بلیچینگ دندان با توجه به میزان رنگدانه های روی دندان،هزینه ژل بلیچینگ، دستمزد دندانپزشک، موقعیت جغرافیایی کلینیک تعیین می شود.

بلیچینگ یا لمینت

 

کاربرد لمینت دندان چیست؟

با استفاده از لمینت دندان می توان برخی از عیب ها و نامرتبی های دندان ها را بدون استفاده از ارتودنسی و در مدت زمان کوتاهی و با هزینه کمتر درمان نمود.

در صورتی که دندان شکستگه شده باشد از لمینت برای درمان آن استفاده می گردد.

لمینت دندان به دلیل اینکه به صورت کامل به دندان می چسبد و با سطح دندان یکسان می شود، استحکام زیادی پیدا خواهد کرد و در مقابل فشار مقاوم است و شکسته نمی شود.

چه مشکلاتی از دندان با انجام لمینت دندان قابل اصلاح است ؟

  •   شکستگی دندان ها
  •   شکل نامناسب و نامرتب یا کج بودن دندان ها
  •   فاصله ی بین دندان ها
  •  لب پرشدگی دندان ها
  •  لکه های داخلی دندان

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت