جراحی دندان نهفته و عقل

در این مقاله می خواهیم توضیح مختصری راجع به  جراحی دندان نهفته و عقل ، همچنین زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل و توضیحات مفید دیگری بدهیم .

جراحی دندان نهفته و عقل

جراحی دندان نهفته و عقل و کشیدن آن :

دندان عقل نام دیگر نیز دارد که به هر یک از دندان های آسیاب چهارم گفته می شود و همچنین به طور دائمی در دهان رشد می کند. این دندان ها آخرین یا انتهایی ترین دندانی است که در دهان دیده می شود.

اکثر افراد دندان عقل دارند، همواره این امکان وجود دارد که تمام یا بخشی از آن ها هیچ گاه رشد نکند.

علاوه بر این  همواره این امکان وجود دارد که یک فرد بیش از چهار دندان عقل داشته باشد. در بسیاری از افراد، دندان های عقل به دلایل عدم وجود فضای کافی برای رشد دیده نمی شوند و به این ترتیب دندان عقل نهفته به طور عادی از لثه ها خارج نمی شود و زیر بافت لثه قرار می گیرد.

تشخیص :

شما با مراجعه کردن به دندانپزشک و همچنین معاینه دهان خود می توانید از وجود دندان عقل آگاه شوید.

در صورت تحت فشار بودن دندان و نبود فضای مناسب برای رشد از طریق عکس برداری که معمولاً با رادیولوژی یا پاناروما انجام می شود می توانید زاویه و وضعیت دندان را بررسی و در صورت لازم جراحی و یا ترمیم دندان را انجام دهید.

لازمه ی کشیدن دندان :

لازمه ی کشیدن دندان زمانی است که دندان به نحوه ی صحیح رشد نکرده باشد و فرد را دچار مشکل کند، این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد در قسمت انتهای دندان احساس درد کند.

زمان مناسب :

ریشه های دندان های عقل معمولاً در طول سنین نوجوانی تشکیل می  شوند. معمولاً ساده ترین زمان برای کشیدن دندان عقل با کم ترین عارضه زمانی است که دو سوم ریشه های این دندان ها تشکیل شده باشد.

توصیه ها :

به منظور کاهش دادن درد بعد از کشیدن دندان و جراحی دندان نهفته و عقل شما می توانید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید :

  •  از داروهای مسکن هم چون ایبوپروفن و پاراستامول استفاده کنید
  •  فعالیت های شدید و تمرین های ورزشی برای چند روز متوقف شود
  •  برای 24 ساعت از دهان شویه و مواردی که سبب خارج شدن لخته خون می شود خودداری کنید
  •  به مدت چند روز از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید
  • لزوم جراحی دندان نهفته و عقل فقط دندان پزشک می تواند تشخیص دهد

گاهی اقات افراد برای پروتز دندان در صورت امکان از دندان عقل استفاده می کنند و همچنین گاهی اوقات نیز می توان روش ترمیم دندان را بر روی دندان عقل پیاده کرد.

دکتر اعظمی نژاد  متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت