درد بعد از کامپوزیت

احساس درد بعد از کامپوزیت : در بعضی مواقع پیش می آید بعد از ترمیم دندان ها حساس شده و فرد احساس درد می کند.

بعد از ترمیم کامپوزیت حساسیت دندان ممکن است چند روز حتی چند هفته ادامه داشته باشد.

به ندرت پیش می آید که  یک یا دو روز اول درجات مختلف درد احساس شود.

دلایل ادامه پیدا کردن درد دندان پر شده با کامپوزیت

اگر درد آزاردهنده باشد و ادامه پیدا کند احتیاج به درمان های دیگری از قبیل برداشتن ترمیم و جایگزین کردن ترمیم دیگر و انجام کف بندی و در برخی موارد عصب کشی دندان لازم خواهد بود.

 

درد بعد از کامپوزیت

 

دلایل ایجاد درد بعد از کامپوزیت

در حین ترمیم دندان دارای عروق و عصب هایی می باشد و زنده است، با حذف پوسیدگی آسیب مکانیکال به بافت زنده دندان وارد می شود و دچار آزار بافت زنده می شود، البته درد توسط دندان خنثی شده ولی به زمان احتیاج دارد، مانند خوب شدن زخم.

در برخی موارد بافت زنده دندان از عهده مهار آسیب ها بر نمی آید در نتیجه درد التیام نخواهد یافت و به دندان خونرسانی انجام نخواهد شد و عصب آن عفونی شده و از بین خواهد رفت. در نتیجه عفونت به استخوان دور ریشه دندان داخل فک گسترش یافته و دندان احتیج به درمان ریشه یا عصب کشی خواهد داشت.

دلیل دیگر حساسیت بعد از پرکردن دندان با کامپوزیت ، مواد پر کننده می باشد. اگر مواد ترمیم محرک و حساسیت زا باشد به جاهای دیگر دندان نشت کرده و باعث احساس درد بعد از پر شدن دندان خواهد شد.

به عنوان مثال در مواد پرکننده اسید هایی استفاده شده که باعث حساسیت گذرا و موقتی خواهد شد که این حساسیت با گذر زمان کاهش یافته و از بین خواهد رفت.

عوامل دیگر حساسیت و درد دندان پر شده با کامپوزیت پوسیدگی لبه های ترمیم، ضعف پرکردگی دندان، بهداشت نامناسب و کم از سوی بیمار می باشد.

انواع درد دندان پر شده با کامپوزیت

به گرما و سرما حساس بودن :

بعد از پر کردن دندان با محرک های حرارتی درجه های مختلفی از حساسیت و درد را به دنبال خواهد داشت. این حساسیت ها باید آزار دهنده نبوده و چند ثانیه به طول انجامد.  درد دندان سریعا بعد از برداشتن عامل تحریک از بین برود.

اما اگر درد آزار دهنده ادامه داشته باشد یا با درد نبض دار دندان همراه باشد احتیاج به عصب کشی یا درمان ریشه دارد.

حین جویدن دردی به همراه باشد :

اگر فرد در حین جویدن بلافاصله پس از ترمیم دندان و از بین رفتن تاثیر بی حسی احساس درد کند ممکن است پر کردگی بلند باشد یا در نقطه تماس زود رسی وجود داشته باشد در این صورت می توان به دندانپزشک خود مراجعه کرده تا تنظیم و اصلاح پر کردگی انجام شود.

زمان از بین رفتن درد بعد از پر کردن دندان با کامپوزیت :

حساسیت و درد جزیی به مدت چند روز طبیعی است.

اگر درد شدیدی بعد از 2 روز اول ترمیم دندان ادامه داشته باشد و قابل تحمل نبود باید به دندانپزشک خوب مراجعه کرد.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت