آیا می‌دانستید که دندان تنها عضوی است که خاصیت خوددرمانی ندارد؟

عضو غیرخودترمیم

دندان تنها عضو غیر خودترمیم دندان

اگر عضوی از بدن دچار خونریزی شود و یا پوست انسان دچار جراحت شود، بدن انسان از طریق گلوبول‌های سفید موجود در خون، محل خونریزی را می‌بندد تا انسداد خون انجام شود و بمرور زمان محل زخم درمان می‌شود.
همچنین است اگر استخوانی بشکند. باز هم استخوان در بدن ترمیم میشود. البته با ثابت نگه‌داشتن٬ روند ترمیم را تسریع می‌بخشیم.

یا هر عضو دیگری در بدن٬ اگر دچار مشکل و بیماری‌ای شود٬ بدن به دفع بیماری و حفظ سلامت آن اندام می‌پردازد. مثلا اگر ویروسی وارد بدن انسان شود٬ سیستم دفاعی بدن٬ به مقابله با ویروس می‌پردازد. این خاصیت خود‌درمانی بدن در اکثر اعضاء بدن وجود دارد و سبب سالم ماندن بدن انسان می‌شود.

اما اگر آسیبی به دندان وارد شود، مثلا بشکند یا ترک بردارد، دیگر خودبه‌خود ترمیم نمیشود! به همین دلیل است که پوسیدگی‌های دندان‌ها و یا شکستن و ترک برداشتن آنها باید ترمیم شود. عدم وجود خاصیت خوددرمانی در دندان‌ها به ما نشان می‌دهد که دندان‌ها نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه دارند.
این نکته‌ای هست که باید هواسمون باشه تا همیشه مراقب دندان‌هامون باشیم و به فکر سلامتی‌شون باشیم، البته الان همه از اهمیت مراقبت از دندان‌ها باخبرند.

درست است که دندان‌ها خاصیت خوددرمانی ندارند٬ اما با کمک درمان‌های دندانپزشکی می‌توان از پیشرفت بیماری‌های دندان‌ها پیشگیری کرد. لذا اگه مشکلی برای دندان‌هامون پیش اومد٬ درمان به موقع می‌تواند از پیش آمدن مشکلات بعدی پیشگیری کند. علاوه برا این٬ هزینه درمان‌ها دندانپزشکی نیز کمتر خواهد شد. اگر به یک پوسیدگی ساده دندان٬ در مراحل اولیه توجهی نشود٬‌ ممکن است در نهایت منجر به از دست دادن دندان و مجبور به جایگزینی آن با ایمپلنت خواهید شد. در اینصورت مجبور به پرداخت هزینه بمراتب بیشتری خواهید بود.

توصیه می‌شود اگر حتی هیچ مشکلی در دندان‌هاتون احساس نمی‌کنید٬ بازهم هر شش‌ماه به دندانپزشک سر بزنید.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر و تصاویر ایمپلنت لمینت کامپوزیت به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید.