روش های پیوند استخوان در ایمپلنت

روش های پیوند استخوان در ایمپلنت : گاهی به دلیل تحلیل رفتن استخوان های نگهدارنده دندان ها، شل شدن دندان را به دنبال دارد، برای ترمیم دندان لازم است تا پیوند استخوان انجام شود.

 

روش های پیوند استخوان در ایمپلنت

 

طریقه بازسازی استخوان های از بین رفته

به تحلیل رفتن استخوان های نگهدارنده دندان ها از دست دادن استخوان می گویند . این مشکل باعث شل شدن دندان ها می شود و در صورتی که به موقع درمان نشود، چون استخوان کافی برای نگه داشتن دندان ها وجود ندارد ممکن است تمامی دندان ها لق شده و بیمار همه آنها را از دست بدهد .

از بین رفتن، اکثرا به دنبال مشکلات زیر اتفاق میفتد: مشکلات حاد لثه، دیابت نوع دو و پوکی استخوان . اگر تحلیل رفتن استخوان ها زیاد باشد تنها با عمل جراحی قابل درمان است ولی در صورتی که به موقع متوجه مشکل ( از دست دادن استخوان ) شوید، با انجام مراقبت های درست و مداوم می توانید پیشگیری های لازم را انجام دهید.

استخوان برای بازسازی تحلیل استخوان : رشد مجدد استخوان هایی که از بین رفته اند کار بسیار دشواری می باشد. در حال حاظر تنها راه و بهترین راه برای بازگردانی کامل استخوان ها ، پیوند استخوان می باشد.

هنگامی که عمل پیوند استخوان را انجام می دهید: زخم های ایجاد شده طی دو هفته بهبود پیدا می کند.

ممکن است دندان پزشک  ، با توجه به شرایط تان  ، به شما توصیه کند قبل از اینکه از نتیجه پایانی عمل پیوند استخوان اطمینان پیدا کنید 3 الی 6 ماه منتظر بمانید  ، عمل پیوند استخوان برای بازگردانی استخوان های از دست رفته با سه روش انجام میشود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم :

روش های پیوند استخوان در ایمپلنت

نوع اول عمل پیوند استخوان روش استئوژنز می باشد که در این روش رشد دوباره استخوان امکان پذیر می شود .در این روش از ناحیه ای از بدن خود بیمار مثلا ناحیه ای از صورت برداشته می شود و به ناحیه مورد نیاز انتقال می یابد. بافت های استخوانی که منتقل می شوند شروع به رشد کرده و به این صورت استخوان های جدید جایگزین استخوان های از دست رفته می شوند.

در استفاده از این روش بدن به سرعت پیوند جدید را شناخته و می پذیرد. معمولا در استئوژنز عمل پیوند مغز استخوان انجام می شود.

به روش سوم ایجاد داربست برای بازسازی استخوان می گویند. از موادی مثل ذرات شیشه زیست فعال به شکل  پودر به منظور حمایت کردن غشا و ایجاد داربستی برای رشد سلول های استخوان ساز اطراف استفاده می شود .( داربست های قرار گرفته در بدن از بین می روند و بافت های جدید جایگزین شان می شوند . داربست ها مکان مناسبی را برای کشت و رشد سلول های استخوانی فراهم کرده و به بازسازی بافت استخوانی سرعت می بخشد. ) ذرات شیشه زیست فعال از مواد سازه در این نوع عمل  به حساب می آید. این شیشه زیست فعال مانند یک داربستی عمل می کند که در آن پیوند استخوان و بافت استخوان ساز اطراف شروع به رشد می کنند .

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت