روکش دندان

قبل از اقدام برای انجام هر عملی بهتر است درباره ی عمل مورد نیاز و چگونگی به کارگیری آن اطلاعات لازم را به دست آورید. شما با رفتن به مشاور قبل از جراحی و یا سرچ کردن در سایت های معتبر می توانید اطلاعات ضروری و لازم از قبیل اقدامات قبل از عمل و یا مراقبت های پس از عمل که یک امر مهم واقع شده است را به دست آورید. شما به این کار احتمال عارضه های حین جراحی و پس از جراحی را کاهش می دهید و در نتیجه نتیجه ی مطلوبی را مشاهده خواهید کرد. در ادامه ی مقاله می پردازیم به مطالب مربوط به روکش دندان .

روکش دندان

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان که نام دیگر( پروتز دندان ثابت) است یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنه است که بر روی دندان های تخریب شده قرار داده می شود ،تا علاوه بر حفاظت از آن ها در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان نیز مجددا به آن باز گردانده شود.

روکش دندان انواع مختلفی دارد که در مطالب پایین شرح داده شده است:

  • روکش های تمام فلزی ( all metal )
  • روکش سرامیکی دندان ( all ceramic )
  • روکش  زیرکونیوم ( zirconium crowns)
  • روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز چینی باند شده به فلز
  • روکش زیرکونیوم ( zirconium crowns)

بهترین نوع روکش دندان کدام است ؟

از نظر دندانپزشکان بهترین نوع روکش ها، روکش های تمام فلزی با فلزات قیمتی و به عبارتی روکش های تمام طلا می باشند که زیبایی را تامین نمی کنند. پس از آن ها روکش دندان زیرکونیا در سطح بسیار بالایی از کیفیت قرار گرفته است.

مرحله های روکش دندان :

  1. تراش دادن دندان ( از محیط دندان به ضخامت مورد نظر برداشته می شود )
  2. پس از تراش دادن دندان قلبگیری انجام می شود.
  3. بعضی اوقات یک جلسه امتحان فریم فلزی یا زیرکونیوم.
  4. گاهی اوقات یک جلسه امتحان پرسلن.
  5. ودر پایان تحویل روکش.

به وسیله ی تکنیک هایی از جمله ایمپلنت دندان، لمینیت دندان، بلیچینگ دندان، کامپوزیت دندان و … می توانید لبخندی زیبا داشته باشید و اعتماد بنفس از درست رفته ی خود را به دست آورید.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت