ریشه ی دندان

در ابتدا قبل از این که مبحث ریشه ی دندان را شروع کنیم توضیح کوتاهی درباره ی اندودنتیکس ” تخصص ریشه ی دندان ” خواهیم داد.

ریشه ی دندان

اندودنتیکس ( تخصص درمان ریشه ی دندان ) :

این تکنیک تخصصي از دندانپزشكي است كه علوم پايه و كلينيكي آن مجموعه ی تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري ها وصدمات پالپ و بافته اي اطراف ريشه مرتبط با پالپ مي باشد.

درمان پالپ دندان به عنوان روت كانال، اندو، عصب كشي و… شناخته شده است كه اين معمول ترین درماني است كه به واسطه ی متخصصين اين رشته انجام می گردد.

این جمله که دندان احتياج به درمان و معالجه ريشه دارد و يا به اصطلاح عاميانه عصب كُشي يا عصب كِشي شود در اکثر بيماران ايجاد هراس و اضطراب و ترس مي كند که معمولا ترس بیماران ناشي از مطالعه ی مطالب نادرستي است كه در اين زمينه شنيده اند.

اکثر بيماراني كه برای خلاصي از درد ،سریعاً اقدام به كشيدن آن می کنند، بعداً پشيمان شده و آرزو مي كنند كه اي كاش با معالجه ريشه، دندان را نجات داده بودند.

به خوص بیمارانی که جهت جايگزيني آن دندان ها با پروتزهای ثابت از هزينه گران اين خدمات آگاهی می يابند.  در ادامه ی مقاله می پردازیم به نحوه ی معالجه ی آن.

نحوه ی معالجه ی ریشه ی دندان :

در ابتدا دندانپزشک در مواردی که لازم به بی حسی باشد، دندان مورد نظر را بی حس می کند و سپس اقدام به برداشتن پوسیدگی و تراش حفره و دسترسی به پالپ دندان نموده و پالپ عفونی را از ریشه خارج می کند و بعد از تمیز نمودن و خشک کردن مجرای ریشه ی دندان جای خالی پالپ را با موادی که برای همین منظور ساخته شده اند پر می کند و در پایان ترمیم قست تاجی دندان انجام می شود.

شما می توانید با استفاده از” ایمپلنت دندان ، لمینیت دندان ، بلیچینگ دندان ، کامپوزیت دندان ” و دیگر روش های موجود لبخندی زیبا را به خود هدیه دهید و اعتماد بنفس خود را بالا ببرید.

کتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت