عصب کشی و درمان ریشه ی دندان

در این مقاله می خواهیم به بحث درباره ی عصب کشی و درمان ریشه ی دندان بپردازیم. بنابر این اگر قصد عصب کشی دندان های خود را دارید و یا قصد درمان ریشه ی دندان خود را دارید این مقاله، به شما کمک خواهد کرد اطلاعات لازم و ضروری را به دست آورید.

عصب کشی و درمان ریشه ی دندان

مقدمه :

در ابتدا باید بدانید قبل از اقدام به هر عملی، چه عمل های زیبایی، چه عمل های درمانی، داشتن آگاهی لازم درمورد آن جراحی به شما کمک خواهد کرد تا بدانید قبل از جراحی چه اقداماتی را باید انجام دهید و یا پس از اتمام جراحی چه نکاتی را باید رعایت کنید. داشتن این اطلاعات بر نتیجه ی جراحی نیز بی تاثیر نخواهد بود، زیرا بیمار با دانستن برخی نکات و رعایت به آن می تواند احتمال آسیب ها و همچنین عارضه های حین عمل و یا پس از عمل را کاهش دهد.

عصب کشی و درمان ریشه ی دندان :

عصب کشی  به عنوان یک روش درمانی محسوب شده است که در صورت تورم، عفونت، یا مردن منطقه ی پالپ دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

منطقه ی پالپ یک بافت نرم در مرکز دندان است که از اعصاب، رگ های خونی، و بافت اتصالی تشکیل شده است.

ساقه پالپ یک منطقه ایی میان تهی در مرکز دندان است که در آن بافت پالپ وجود دارد و این بافت به کانال هایی در پایین ختم می شود که تا ریشه های دندان و استخوان اطراف آن ادامه پیدا می کند.

برخی دندان ها بیش از یک کانال ریشه دارند، ولی همه دندان ها حداقل دارای یک کانال ریشه هستند.

درمان ریشه ی دندان :

زمانی که گفته می شود دندانی نیاز به معالجه ريشه دارد و يا به اصطلاح عاميانه عصب كُشي يا عصب كِشي دارد در اکثر بيماران ايجاد هراس و اضطراب می كند و بیشتر مواقع ترس آن ها ازاطلاعات نادرستي است كه در اين زمينه شنيده اند.

بیشتر بیمارانی که برای خلاص شدن از درد فوراً اقدام به كشيدن آن نموده اند، پس از گذشت زمان پشيمان شده و آرزو می كنند كه كاش با معالجه ريشه، دندان را نجات داده بودند. به خصوص کسانی كه جهت جايگزيني آن دندانها با پروتزهاي ثابت از هزينه گران اين خدمات آگاهي مي يابند. ( درمان ریشه ی دندان)

درمان به روش جایگزینی چگونه است :

گاهی اوقات در برخی شرايط ها ،می توان معالجه ريشه را به اندكي بعد موكول كرد. در مواردی كه دندان كشيده مي شود درمان ، جايگزيني آنها با دندان ها مصنوعی (پروتز ثابت و يا ايمپلنت) صورت می گیرد كه به مراتب گرانتر است.

 

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت