نحوه نگهداری از ایمپلنت دندان

نحوه نگهداری از ایمپلنت دندان از اهمیت بسزایی برای داشتن طول عمر بیشتر از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وجود دندان ها تاثیر زیادی بر زیبایی چهره دارد، و از بین رفتن دندان چهره را نازیبا خواهد نمود و روش بسیار ایمن برای جایگزینی دندان از دست رفته عمل ایمپلنت است.

ایمپلنت دندان که پایه ای از جنس تیتانیوم است به عنوان ریشه دندان توسط دندانپزشک خوب داخل استخوان فک کاشته می شود و روکشی جایگزین تاج دندان خواهد شد.

مراقبتهای بعد از جراحی ایمپلنت و نحوه نگهداری از ایمپلنت دندان برای داشتن نتایج مطلوب و سرعت بخشیدن به روند بهبودی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

نحوه نگهداری از ایمپلنت دندان

 

نحوه نگهداری از ایمپلنت دندان چیست

  • ورم بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است و بعد از 48 ساعت فروکش خواهد نمود و فرد باید در روز اول و دوم از خم کردن سر خودداری نماید تا تورم و خونریزی را کاهش دهد.
  • استراحت بعد از ایمپلنت دندان الزامی است و فرد باید از فعالیت بدنی خودداری نماید و از انجام فعالیت های ورزشی تا 48 ساعت خودداری نمایید.
  • خوردن تغذیه بعد از ایمپلنت تا از بین رفتن اثر داروی بی حسی موضعی ممنوع است و بعد از آن خوردن را می توان از مواد غذایی سرد مانند بستی شروع کرد.
  • فرد باید در 48 ساعت بعد از جراحی ایمپلنت دندان از نوشیدن مایعات و مواد غذایی گرم خودداری کند
  • حتی الامکان تا سه ساعت بعد از جراحی، دهان را بسته نگه دارید و بعد از آن از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید و از سمتی که جراحی نشده است استفاده نمایید.
  • داروها و آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشک تجویز نموده است را مرتب و تا آخر استفاده نمایید.
  • هنگام نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید چرا که مکیدن موجب شل شدن لخته خون در ناحیه عمل شده و خونریزی خواهد شد.
  • طی 24 ساعت اول داشتن مقداری نشت خون طبیعی است و برای کنترل خونریزی فرد باید به مدت 30 دقیقه گاز استریل را در محل جراحی شده تحت فشار قرار دهد.
  • برای اینکه انعقاد خون حین جراحی دچار اختلال نشود قبل از عمل ایمپلنت دندان فرد باید از مصرف داروهای از قبیل آسپرین و ترکیبات آن خودداری نماید.

نکات دیگر در مورد نگهداری از ایمپلنت دندان

استعمال دخانیات بعد از کاشت ایمپلنت دندان ممنوع می باشد چون با عواقبی چون اختلال در روند بهبودی و ترمیم دندان ، افزایش درد و ناراحتی، عفونت و خونریزی در محل را به همراه دارد.

در انتها فرد باید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نماید و در فواصل زمانی منظم برای ویزیت و چک آپ به دندانپزشک خود مراجعه نمایند.

زمان کشیدن بخیه ایمپلنت بعد از 7 الی 10 روز است.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت

ایمپلنت دندانلمینت دندانبلیچینگ دندان