نگهداری از ایمپلنت دندان

نگهداری از ایمپلنت دندان : دندان ها تاثیر زیادی بر زیبایی چهره دارد و روش بسیار ایمن برای جایگزینی دندان از دست رفته ایمپلنت دندان است برای داشتن نتایج مطلوب و تسریع در روند بهبودی مراقبت های بعد از عمل ایمپلنت را رعایت نمایید.

ایمپلنت دندان پایه ای از جنس تیتانیوم است که به عنوان ریشه دندان توسط دندانپزشک خوب داخل استخوان فک کاشته می شود و روکشی جایگزین تاج دندان خواهد شد.

نگهداری از ایمپلنت دندان به چه صورت می باشد ؟

 1. فرد باید در 48 ساعت اول بعد از جراحی ایمپلنت دندان از نوشیدن مایعات و مواد غذایی گرم اجتناب نماید.
 2. استراحت بعد از ایمپلنت دندان به این صورت است که فرد باید از انجام فعالیت بدنی و فعالیت های ورزشی تا 48 ساعت خودداری نمایید.
 3. تورم بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است و بعد از 48 ساعت فروکش خواهد نمود.
 4. تغذیه بعد از ایمپلنت تا از بین رفتن اثر داروی بی حسی موضعی ممنوع است و بعد از آن خوردن را می توان از مواد غذایی سرد مانند بستی شروع کرد.
 5. حین نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید چرا که مکیدن موجب شل شدن لخته خون در ناحیه عمل شده و خونریزی خواهد شد.
 6. فرد باید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نماید و در فواصل زمانی منظم برای ویزیت و چک آپ به دندانپزشک خود مراجعه نمایند.

نگهداری از ایمپلنت دندان

 

اقدامات دیگر نگهداری از دندان ایمپلنت شده

 • حتی الامکان تا سه ساعت بعد از ایمپلنت دهان را بسته نگه دارید و بعد از آن از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید و از سمتی که جراحی نشده است استفاده نکنید.
 • داشتن مقداری نشت خون طی 24 ساعت اول طبیعی است و برای کنترل خونریزی فرد باید به مدت 30 دقیقه گاز استریل را در محل جراحی شده داخل دهان تحت فشار نگه دارد.
 • برای جلوگیری از اختلال در انعقاد خون حین جراحی قبل از عمل ایمپلنت دندان از مصرف داروهای از قبیل آسپرین و ترکیبات آن خودداری کنید.
 • دار وو آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشک تجویز نموده است را مرتب و طبق دستور استفاده نمایید.
 • استعمال دخانیات بعد از کاشت ایمپلنت دندان ممنوع می باشد چون باعث اختلال در روند بهبودی و ترمیم دندان ، افزایش درد و ناراحتی، عفونت و خونریزی در محل خواهد شد.
 • زمان کشیدن بخیه ایمپلنت بعد از 7 الی 10 روز است.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت

ایمپلنت دندان – لمینت دندان – بلیچینگ دندان