ونیر کامپوزیت چیست

ونیر کامپوزیت چیست : ایمپلنت دندان  ، ونیر کامپوزیت ، بلیچینگ و غیره خدماتی است که در دندانپزشکی ارایه می شود که ما به بررسی ونیر کامپوزیت می پردازیم.

ونیر کامپوزیت چیست ؟

ونیر کامپوزیت درمانی سریع و بدون تراش که برای از بین بردن نامنظمی ها کوچک دندان و بستن فاصله بین دندان ها و حذف زردی دندان ها به منظور داشتن لبخندی زیبا می باشد. لبخندی گیرا و ماندگار با انجام ونیر کامپوزیت می توانیم داشته باشیم.

شکل و رنگ نامناسب و فاصله نامنظم دندان باعث می شود که شخص لبخند زیبایی نداشته باشد که برای کنترل این نا هماهنگی شخص هنگام خندیدن دست خود را جلوی دهان گرفته و با کج خندیدن سعی در پنهان کردن دندان های خود داشته باشد و اینکه ترجیح می دهد جدی باشد و لبخند نزند.

 

ونیر کامپوزیت چیست

ونیر کامپوزیت چیست ؟

در حال حاضر زبان بدن برای داشتن روابط اجتماعی، موثر بوده و نقش مهمی دارد در نتیجه داشتن یک لبخند جذاب و تاثیر گذار خالی از لطف نیست.

در عصر کنونی و با پیشرفت تکنولوژی می توان راحت تر و با هزینه ی کمتر این لبخند زیبا را ایجاد کرد که ونیر کامپوزیت متدی برای داشتن لبخندی زیبا و گیرا است.

ونیر کامپوزیت ترکیبی است به شکل خمیر که در طول موجی خاص با تابش نور سفت شده و بعد از سفت شدن آن قسمت را پولیش کرده به فرم دلخواه و شکل مناسب در خواهند آورد تا با بقیه دندان ها دچار مشکل نشود.

ونیر کامپوزیت کاربردی ترین روش برای پر کردن دندان های خالی است در این صورت با ونیر کامپوزیت که ماده ای خمیری شکل بوده و با تابش نور می توان خیلی راحت دندان های خالی را پر کرد. باید به این موضوع توجه کرد که دندان ها باید یکی یکی ونیر شوند.

مزایای ونیر کامپوزیت :

  • به دلیل نتراشیدن مینا و عاج دندان ، دندان ها سالم می مانند.
  • اگر در صورت فشار زیاد دندان شکسته شود یا پریدگی ایجاد شود به راحتی می توان دندان را مشابه قبل ترمیم کرد.
  • در مقابل جویدن غذاهای سفت مقاوم بوده و حدودا 10 برابر لمینیت های چینی محکم است.
  • به دلیل به کار بردن رنگ مناسب و فرم مشابه با بقیه دندان ها باعث داشتن ظاهری کاملا طبیعی وغیر قابل تفکیک است.
  • احتمال خطا در روش ونیر کامپوزیت خیلی نادر است.

ونیر کامپوزیت در چه افرادی مناسب است ؟

  • دندان های نا منظم
  • قرارگرفتن دندان های روی یکدیگر
  • دندان های بلند، کوچک یا کوتاه
  • لب پر شدن یا شکستگی دندان
  • بد رنگی دندان

طول عمر ونیر کامپوزیت چقدر است ؟

ونیر کامپوزیت ها مانند دندان های طبیعی بوده و باید بهداشت را رعایت کرده و به عادت های غلط مثل دندان قروچه و جویدن ناخن و رژیم غذایی و جنس دندان ها توجه کرد واگر بیمار مراقبت و نگهداری های لازم را انجام دهد ونیر کامپوزیت جز با دوام ترین درمان های دندانپزشکی می باشد.

برای برداشتن کامپوزیت و تکرار درمان نمی توان زمان مشخصی را تعیین کرد تا زمانی که کامپوزیت دندان دچار مشکل شود.

قابل ذکر است که بیمار جهت ویزیت دوره ای، درزمان های معیین شده به دندانپزشک مراجعه کند.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت