پروتز دندان متحرک

برخی افراد به دلایل متفاوتی نمی توانند از پروتز های دندانی ثابت استفاده کنند به همین دلیل در این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می شود، همانطور که از اسم آن مشخص است به راحتی می توان آن را گذاشت و برداشت.

 

پروتز دندان متحرک

 

پروتز دندان متحرک به سه دسته تقسیم می شوند

پروتز های دندانی پارسیل : این نوع پروتز دندان به دندان تکه ای معروف است که خود انواع متفاوتی دارد. برای مثال از پروتز پارسیل تمام آکریل معمولا برای درمان موقت استفاده می شود. نوع دیگر آن پروتز های کرم کبالت هستند که از زمان های قبل تا کنون از آن استفاده می شود.

پروتز کامل دندان یا دست دندان : از این نوع پروتز در افراد هایی استفاده می شود که تمامی دندان های خود را از دست داده اند، هرچند این روز ها با پیدایش ایمپلنت کمتر از این نوع پروتز ها استفاده می شود.

اوردنچر : این نوع پروتز دندان، دست دندان کاملی است که بر روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

پروتز دندان ثابت

این نوع پروتز دندان به روکش دندان معروف است که به دو نوع تقسیم می شوند :

روکش تک واحدی دندان : هنگامی دندان ها به روکش نیاز دارند که ساختار آن ها ضعیف شده باشد و نیاز به حفاظت داشته باشند، در برخی افراد به دلیل زیبایی از آن ها استفاده می شود.

بریج دندان : بریج های دندانی از نوع دیگر این پروتز ها می باشند که به اسم پروتز ثابت آن را شناسایی می کنند. از بریج دندان زمانی استفاده می شود که یک یا تعدادی از دندان ها ازدست رفته باشند .

هزینه پروتز دندان

هزینه ی این پروتز دندان شامل پروتز ثابت یا متحرک و هزینه آزمایشگاه ودستمزد دندانپزشک می شود، که طبیعی است دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر باشد. در کل برای اطلاع از هزینه پروتز دندان آن هم بطور دقیق می توانید به دندانپزشکی مراجعه کنید.

برای مشاهده عکس پروتز دندان می توانید به گالری سایت مراجعه کنید.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت