پروتز دندان

در ابتدا قبل از آن که بخواهید برای انجام عملی اقدام کنید بهتر است راجع به آن جراحی اطلاعاتی را به دست آورید تا در زمان جراحی و پس از اتمام جراحی با مشکل رو به رو نشوید . در این مقاله  پروتز دندان و چگونگی به کارگیری آن را خواهید دانست .

پروتز دندان چیست ؟

باز سازی کردن هر بخشی از بدن که به هر دلیل دچار نقص شده است را پروتز می گویند .

پروتز دندانی در استفاده از دندان می تواند شامل بخشی از دندان باشید و یا همه ی دندان ها حتی در بخشی از استخوان فک نیز به کار برود.

به طور مثال مشکلاتی که می تواند در اثر جراحی، تصادفات تومورهای سرطانی در ناحیه های مختلف بدن مانند چشم و صورت به وجود می آید می توان به وسیله ی پروتزهای مختلف آن ها را بازسازی کرد.

زمانی که قسمتی از دندان در اثر تصادف و یا برخورد شدید به دندان می شکند، یا در اثر پوسیدگی از بین می رود ، جراح دندان پزشک آن قسمت از دندان را خراش می دهد و قالب گیری می کند و بخشی شبیه آن را که از جنس فلز چینی است را می سازد ، در مرحله ی بعد، آن ناحیه را باند می کند و بازسازی نقطه ی از دست رفته را شروع می کند.

پروتز دندان

در صورتی که یک دندان کشیده شود،  2 دندان طرفین نیز باید روکش شوند و دندان جدید به آن‌ها متصل می‌شود که به آن یک بریج یا پل 3 واحدی می‌گوییم.

زمانی که تعداد دندان‌ها بیش تر باشد به آن پروتز متحرک می‌گوییم یعنی بخش بی ‌دندان را توسط دندان‌های جدید پر می‌کنیم .

این مراحل شامل بخشی است که ناحیه ایی از آن شبیه و به رنگ لثه می باشد و ناحیه ایی دیگر به شکل دندان و از جنس آمپریل می باشد که در پایان بر روی لثه قرار می‌گیرد.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت