پوسیدگی بین دندانی

پوسیدگی بین دندانی یا پوسیدگی بین دو دندان یکی از بیماری های دندانی است که خیلی شایع است و به این خاطر که دسترسی افراد برای خوب تمیز کردن آن محدود است به آن دقت چندانی نمی کنند.

انواع پوسیدگی دندان از پوسیدگی های کوچک شروع می شود که غالبا از محل های شایع پوسیدگی دندان سطوح بین دو دندان است به دلیل اینکه نفوذ موهای مسواک به آن مقدور نمی باشد.

علت ایجاد پوسیدگی دندانی

به طور کلی دهان باکتری هایی تولید می کند و فرد برای تجمع نکردن این باکتری ها باید بهداشت دهان و دندان خود را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید رعایت نماید.

در واقع علت اصلی به وجود آمدن پوسیدگی دندان تولید اسید توسط باکتریی های درون دهان است و باید گفت که این باکتری‌ ها سطح دندان را درگیر می کنند ابتدا سطح پوسیدگی کم می باشد و با تغییر رنگ دندان شروع خواهد شد.

به مرور زمان اسید، دندان فرد را می‌خورد، باکتری ها سوراخ کوچکی برای تکثیر پیدا می‌کنند و این سوراخ کوچک به تدریج بزرگ خواهد شد و موجب تخریب کلی دندان خواهد شد.

پوسیدگی بین دندانی به راحتی قابل مشاهده و تشخیص نیست و دلیل اصلی این نوع از پوسیدگی دندان باقی ماندن مقداری از غذا در لا به لای دندان است.

پوسیدگی بین دندانی

 

درمان پوسیدگی بین دندانی

درمان پوسیدگی دندانی به میزان شدت پوسیدگی و پیشرفت آن بستگی دارد.

دندانپزشک خوب بعد از معاینه و بررسی دقیق وضعیت دندان و میزان پیشروی پوسیدگی دندان را تشخیص می دهد و بهترین و مناسب ترین روش را برای درمان پوسیدگی دندان انتخاب خواهد نمود.

اگر پوسیدگی بین دندانی در مراحل اول باشد دندانپزشک با زدن محلول فلوراید از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری خواهد نمود.

اگر پوسیدگی باعث از بین رفتن مینای دندان شده باشد یا حفر های روی دندان ایجاد کرده باشد دندانپزشک قسمت نرم شده در پوسیدگی را از دندان جدا کرده و خارج می کند سپس با ماده مخصوص دندانپزشکی حفره پر می شود.

مرحله بعد این است که پوسیدگی آنقدر پیشرفت داشته که ریشه دندان را نیز درگیر کرده است و در نتیجه برای درمان پوسیدگی بین دندانی نیاز به عصب کشی دندان خواهد بود.

عصب دندان کامل خارج می گردد و پوسیدگی و عفونت پاکسازی می گردد و دندان با مواد مخصوص پر می شود.

مرحله آخر این است آسیب وارده به دندان آنقدر است که دندان قابل ترمیم و بازسازی نمی باشد در این مرحله دندانپزشک روش کشیدن دندان را انتخاب خواهد کرد.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت