پیوند استخوان برای ایمپلنت

پیوند استخوان برای ایمپلنت : به تحلیل رفتن استخوان های نگهدارنده، ازدست دادن استخوان می گویند. این تحلیل استخوان باعث لقی دندان ها می شود، اگر این لق شدگی دندان ها به موقع درمان نشود ممکن است بیمار تمامی دندان های خود را ازدست دهد.

 

پیوند استخوان برای ایمپلنت

 

دلیل تحلیل رفتن استخوان ها :

به دلیل بیماری هایی مانند : بیماری های حاد لثه، پوکی استخوان، دیابت نوع دوم و … است. اگر تحلیل رفتن استخوان ها شدید باشد حتما باید جراحی انجام داد اما در صورتی که به موقع درمان شود با انجام برخی مراقبت ها از تحلیل رفتن استخوان ها می توان پیشگیری کرد.

درمان تحلیل استخوان :

تنها راه برای برگرداندن استخوان ها آن هم به صورت کامل، پیوند استخوان است. هنگامی که پیوند استخوان انجام می دهید 2 هفته زمان می برد تا زخمی که ایجاد شده بهبود یابد.

راه دوم برای درمان پیوند استخوان از طریق روش استئوژنز است که در این روش رشد دوباره ی استخوان امکان پذیر است.

نحوه ی انجام این روش به این گونه است که استخوانی از یک قسمت بدن بیمار به طور مثال استخوان فک برداشته می شود و به محل مورد نظر انتقال داده می شود، این بافت های استخوانی که پیوند داده شده اند رشد می کنند و استخوان جدیدی جایگزین استخوان ازدست رفته می شود.

راه سوم به وجود آوردن داربست جهت بازسازی استخوان است که در این روش از موادی مانند ذرات شیشه زیست فعال به صورت پودر برای حمایت از غشا و ایجاد داربست استفاده می شود.

استفاده از خمیردندان:

  • خمیرداندان هایی که فلوراید دارند از دندان ها و لثه محافظت می کنند و موجب پیشگیری از، ازدست رفتن استخوان های دندان می شود.
  • دقت داشته باشید که از این خمیردندان ها زیاد استفاده نشود زیرا ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.
  • از این خمیردندان ها یک روز در هفته استفاده کنید.
  • کودکان زیر 10 سال از این خمیردندان ها استفاده نشود بهتر است.
  • موادی که کلسیم دارند را بیشتر استفاده کنید، زیرا کلسیم برای سلامتی استخوان ها مفید است و همچنین از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.
  • می توانید حتی از قرص های کلسیم استفاده کنید، این قرص ها را بعد از صبحانه و شام مصرف کنید.
  • پزشک با مشاهده ی آزمایش خون نیاز بدن شما به ویتامین را تشخیص می دهد و در صورت نیاز قرص ویتامین D برای شما تجویز می کند.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت