کاشت دندان به روش بریج

در سی سال اخیر روش های متفاوتی برای جایگزین دندان ابداع شده است که یکی از این روش ها کاشت دندان به روش بریج است که در این مقاله درباره ی آن توضیح می دهیم.

 

کاشت دندان به روش بریج

 

دندانی که کشیده می شود یا میافتد موجب ایجاد مشکلات بسیاری می شود اما می توان جای آن دندان را با پروتز های مصنوعی پر کرد.

یک روش جایگزین برای دندان های ازدست رفته بریج دندان یا ایمپلنت است.

بریج دندان در سال های اخیر مورد استفاده قرار می گرفت، نه تنها جای خالی دندان را درگیر می کند بلکه دندان های مجاور را نیز برای آماده سازی درگیر خواهد کرد، دندان های کناری را تراش می دهد تا برای قرار گرفتن بریج دندان آمادگی داشته باشند.

ایمپلنت یک پروتز محکم، با دوام و دائمی است که در فک جایگزین می شود و کاری به دندان های مجاور ندارد.

زمانی بریج دندان مناسب است که دندان های کناری پرشدگی زیادی داشته باشد و در آینده نیاز به روکش یا تاج داشته باشد.

هنگامی که دندانی به مدت طولانی از دست رفته باشد لثه و استخوان اطراف آن پسروی می کند و برای انجام ایمپلنت باید اقداماتی انجام داد، به همین دلیل درمان پیچیده می شود و هزینه زیاد می گردد. ( کاشت دندان به روش بریج )

مراقبت های دهان و دندان :

  • توانایی که ایمپلنت برای حفظ سلامت دهان و دندان دارد بهتر از بریج دندان است. بریج دندان در دهان به صورت ثابت قرار می گیرد و از حداقل سه تاج که به هم وصل هستند استفاده می شود تا فضای خالی دندان پر شود.
  • این روش درمان چالش های بسیاری به وجود می آورد که باید هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بسیار دقت کرد.
  • هنگام استفاده از نخ دندان باید توجه داشت که حتما در زیر دندان مصنوعی هم نخ دندان کشیده شود.
  • در روش ایمپلنت ، پروتز مصنوعی را نیز باید همانند دندان های طبیعی تمیز کرد و نیازی به مراقبت خاصی ندارد.

ماندگاری :

  • برای مقاومت باید گفت که ایمپلنت دندان در مقایسه با بریج دندان دوام و ماندگاری بهتر و بیشتری دارد و تا آخر عمر می توان از آن استفاده کرد.
  • پایه ی فلزی ایمپلنت معمولا از تیتانیوم ساخته می شود، به همین دلیل است که ایمپلنت در برابر پوسیدگی و همچنین مشکلات لثه بسیار مقاوم است.
  • عمر بریج دندان 10 سال است، بخشی از دندان که در آن ناحیه قرارداشته است در زیر پروتز باقی می ماند، ساییدگی طبیعی موجب می شود که عمر بریج ها به زودی پایان یابد.
  • بریج دندان جلو ، قیمت بریج دندان ، هزینه بریج دندان و فیلم بریج دندان را می توان با مراجعه به سایت مشاهده کرد.

دکتر سید محمد مهدی اعظمی نژاد

متخصص بیماری های دهان ، فک و صورت